Ile kosztuje prowadzenie księgowości fundacji?
Księgowość dla fundacji
Księgowość dla fundacji obejmuje opracowanie planu i polityki rachunkowości, prowadzenie ksiąg rachunkowych, uchwał, sprawozdań finansowych, rozliczeń płacowych i kadrowych.
Jaki jest koszt obsługi księgowości fundacji?
Koszt obsługi księgowości fundacji będzie zależał od ilości potrzebnych dokumentów oraz liczby pracowników zatrudnionych w fundacji. Usługa księgowa dla fundacji zaczyna się od 300 zł netto za miesiąc. Szczegółowy cennik można znaleźć na naszej stronie internetowej.
Jakie są najważniejsze cechy tej usługi?
- wysyłanie dokumentów online,
- twój księgowy może służyć radą,
- pomoc w organizacji przepływu informacji i dokumentów w fundacji.
Podstawy księgowości dla fundacji - Czy fundacje muszą się rozliczać?
Każda fundacja powinna prowadzić księgowość. Cała księgowość dla fundacji musi być prowadzona zgodnie z przepisami prawa. Efektem końcowym prowadzenia księgowości powinna być przedstawiona sytuacja finansowa fundacji.
W jakiej formie fundacja powinna prowadzić swoje księgi?
Niezależnie od tego, jak duża jest fundacja, ma ona obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Księgowość ta prowadzona jest na podstawie księgi głównej - handlowej, zgodnie z planem kont i polityką rachunkowości. Księgowość może być uproszczona, jeśli fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej. Nadal jednak możliwe będzie sporządzanie sprawozdań finansowych. Każda fundacja jest zobowiązana do corocznego sporządzania sprawozdania finansowego. W skład sprawozdania finansowego wchodzą: rachunek zysków i strat, bilans oraz informacje dodatkowe. Sprawozdanie otrzymują Krajowy Rejestr Sądowy i Urząd Skarbowy.
Jakie przepisy regulują rachunkowość fundacji?
Podstawowym aktem prawnym regulującym rachunkowość fundacji jest ustawa o rachunkowości.
Co się dzieje, jeśli fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej?
Osoby zarządzające fundacjami czasami uważają, że nie ma potrzeby prowadzenia dokumentacji, jeśli fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej. To błędne przekonanie należy wyeliminować, ponieważ każda fundacja powinna prowadzić księgowość.
Na co należy zwrócić uwagę przy prowadzeniu księgowości fundacji?
Bardzo ważne jest, aby księgowość fundacji pożytku publicznego była prowadzona oddzielnie, zwłaszcza jeśli chodzi o przekazywanie 1% podatku. Fundacje, które prowadzą działalność odpłatną i nieodpłatną, powinny mieć wyodrębnioną księgowość.
Prowadzenie księgowości fundacji lub stowarzyszenia
Na czym polega pełna księgowość fundacji lub stowarzyszenia?
Organizacje pozarządowe są zobowiązane do prowadzenia dokumentacji i ksiąg rachunkowych (ewidencji finansowej) zgodnie z ustawą o rachunkowości. Muszą również wypełniać liczne obowiązki sprawozdawcze wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Urzędu Skarbowego. W przypadku fundacji i stowarzyszeń w Polsce prowadzenie ksiąg wymaga również sporządzania sprawozdania finansowego z działalności, tzw. bilansu.
Nasze biuro rachunkowe świadczy profesjonalne usługi księgowe dla organizacji pozarządowych - fundacji, stowarzyszeń i innych podmiotów z całej Polski.
Polityka rachunkowości - Co to jest?
Dla fundacji i stowarzyszeń wymagana jest polityka rachunkowości. Dokument ten określa zasady finansowe, według których powinny być prowadzone księgi rachunkowe, np. zawiera plan kont, zasady przechowywania i archiwizowania dokumentacji finansowej, informacje o sposobie księgowania wydatków, a także metodzie amortyzacji środków trwałych.
Polityka rachunkowości opisuje sposób obiegu dokumentów w fundacji lub stowarzyszeniu, czyli kto jest upoważniony do podpisywania umów, wystawiania rachunków, sprawdzania prawidłowości poniesionych kosztów, podejmowania decyzji dotyczących środków trwałych oraz prowadzenia ewidencji. Dokument musi zostać zatwierdzony uchwałą właściwego organu (zarządu, walnego zgromadzenia).
Uproszczona księgowość UEPiK dla organizacji pozarządowych
Organizacje pozarządowe mają możliwość korzystania z uproszczonego systemu księgowości - uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (UEPiK). Reguluje to Ustawa o działalności pożytku publicznego oraz Minister Finansów.
Sprawozdanie finansowe - warunki i zakres
Prowadzenie rachunkowości fundacji lub stowarzyszeń wymaga prowadzenia rachunkowości w formie sprawozdań finansowych. Stowarzyszenia i fundacje nieprowadzące działalności gospodarczej lub prowadzące taką działalność będą zobowiązane do składania w formie elektronicznej do urzędu skarbowego zatwierdzonego sprawozdania finansowego oraz w razie potrzeby opinii audytora. Organizacje, które wybiorą UEPIK, są zwolnione z tego obowiązku.
Jeśli spółka prowadzi działalność gospodarczą, musi również przesłać do KRS sprawozdanie finansowe w formie elektronicznej.
Organizacje posiadające status OPP muszą również w terminie złożyć sprawozdanie do bazy sprawozdań OPP prowadzonej przez Narodowy Instytut Wolności (NIW).
Poniższe terminy dotyczą sprawozdań finansowych za rok 2021, jeśli rok obrotowy fundacji/stowarzyszenia pokrywa się z latami kalendarzowymi:
30 września - termin przygotowania sprawozdania
10 października - termin przesłania do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego zatwierdzonego przez odpowiednie organy
Termin przesłania sprawozdania do KRS lub NIW - 15 października
Sprawozdania merytoryczne
Za rok poprzedni fundacje muszą przygotować i złożyć właściwemu ministrowi roczne sprawozdanie merytoryczne z działalności do końca następnego roku.
Z wyjątkiem stowarzyszeń posiadających status OPP, obowiązek ten ich nie dotyczy. Zarówno fundacje, jak i stowarzyszenia posiadające status OPP (Organizacji Pożytku Publicznego) muszą złożyć te dokumenty do ministerialnego internetowego banku danych do 15 października.
Sprawozdania do Głównego Urzędu Statystycznego
Prowadzenie księgowości fundacji i stowarzyszeń wiąże się z kolejnym obowiązkiem sprawozdawczym. Organizacje pozarządowe muszą co dwa lata przekazywać do Głównego Urzędu Statystycznego sprawozdanie z działalności organizacji.
Badanie sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta
Organizacje pozarządowe prowadzące działalność gospodarczą muszą poddać swoje sprawozdanie finansowe badaniu przez biegłego rewidenta, który wydaje opinię. Jeżeli spełnione są dwa z tych warunków, można przeprowadzić badanie.
- Organizacja zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 50 pracowników.
- Suma aktywów w bilansie na koniec roku wynosi co najmniej 2,5 mln EUR.
- Na koniec roku przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosły co najmniej 5 mln EUR.
Do sprawozdań składanych do Krajowego Rejestru Sądowego i urzędu skarbowego należy dołączyć opinię biegłego rewidenta.
Jeżeli wszystkie trzy warunki są spełnione, audyt musi być przeprowadzony przez organizacje pożytku publicznego (OPP):
- Realizują one zadania publiczne, które zostały im powierzone.
- Zadania te mają przyznaną roczną dotację w wysokości min 50 000 zł na ich realizację.
- Mają roczne przychody w wysokości co najmniej 3 mln zł
W tym przypadku opinia biegłego rewidenta musi być dołączona także do sprawozdań dla Krajowego Rejestru Sądowego i Urzędu Skarbowego.
Stowarzyszenia potrzebują usług księgowych
Nasze biuro rachunkowe świadczy następujące usługi: Usługi księgowe dla fundacji i stowarzyszeń na terenie całego kraju. Pomagamy przy rejestracji działalności gospodarczej. Oferujemy usługi kadrowo-płacowe oraz nowoczesny program ERP, który usprawni wiele procesów zachodzących w Twojej organizacji.