Ile kosztuje prowadzenie księgowości ryczałt?
Ryczałt ewidencjonowany to uproszczony sposób opodatkowania działalności gospodarczej. Z tej formy opodatkowania korzystają przedsiębiorcy, którzy płacą podatek dochodowy. Nie mają oni możliwości obniżenia podatku o koszty uzyskania. Przedsiębiorcy mogą korzystać z tej formy opodatkowania, prowadząc działalność gospodarczą jako indywidualni lub spółka osobowa. Czy jest to opłacalny sposób rozliczania się z fiskusem? W artykule poniżej wyjaśniamy.
Urząd skarbowy musi otrzymać zgłoszenie na ryczałt ewidencjonowany
Aby rozliczać się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego na początku istnienia firmy, przedsiębiorca musi złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania w naczelnym urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Oświadczenie musi wpłynąć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności przez spółkę. Nie należy go jednak składać później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wniosek rejestracyjny CEIDG-1 może być wykorzystany do zgłoszenia wyboru sposobu opodatkowania przez podatnika. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z najmu, dzierżawy lub innych form przychodu, nie musi składać zgłoszenia.
Najem prywatny od 2022 będzie podlegał opodatkowaniu tylko w formie ryczałtu
Jeżeli przeniesienie na ryczałt ewidencjonowany ma nastąpić w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, należy przesłać zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego do 20. dnia każdego miesiąca po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z tego tytułu. Jeżeli działalność jest prowadzona lub będzie prowadzona w formie spółki, wszyscy wspólnicy muszą złożyć oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego.
Zasady dotyczące ryczałtu ewidencjonowanego
Kto nie może korzystać z ryczałtu?
Z ryczałtu ewidencjonowanego nie każdy przedsiębiorca może się rozliczać za jego pomocą. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwalnia z tego podatku wszystkie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie:
- prowadzenie aptek,
- kupowanie i sprzedawanie wartości dewizowych.
- handlowanie akcesoriami i częściami do pojazdów mechanicznych.
- produkcja wyrobów podlegających akcyzie na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem produkcji z odnawialnych źródeł energii
Podatnicy, którzy rozpoczynają działalność w roku podatkowym po zmianie rodzaju działalności, nie są objęci stawką ryczałtową:
- Samodzielnie lub w spółce z małżonkiem.
W formie spółki osobowej prowadzonej przez 1 lub każdego z małżonków.
Samodzielnie przez jednego z małżonków, w działalność, która będzie samodzielnie prowadzona przez drugiego małżonka
- Jeżeli małżonek lub małżonkowie płacili podatek od tej działalności na zasadach ogólnych przed wskazaną zmianą.
Osoba, która jest lub była zatrudniona na podstawie umowy o pracę i planuje w swoim roku podatkowym rozpocząć własną działalność gospodarczą lub wykonywać te same czynności, co w poprzednim roku podatkowym, lub w ramach stosunku pracy z poprzednim lub obecnym pracodawcą, nie może skorzystać z ryczałtu. Jeśli podatnik sprzedaje produkty lub uzyskuje dochody ze świadczenia usług na rzecz swojego pracodawcy (lub byłego pracodawcy), może utracić prawo do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Musi on również płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych.
Ryczałt ewidencjonowany - pamiętaj o ograniczeniach
Przedsiębiorcy mogą płacić podatki w formie ryczałtu, jeśli w poprzednim roku:
- Uzyskali dochód w wysokości nie większej niż 2 000 000 EUR z działalności, którą prowadzili całkowicie samodzielnie
- Uzyskali dochód wyłącznie z działalności prowadzonej w ramach spółki. Dochód uzyskany z takiej działalności przez wspólników spółki osobowej nie przekroczył 2 000 000 EUR.
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego i nie korzystają z karty podatkowej, mogą opodatkować swoją działalność ryczałtem, nawet jeśli wysokość obrotów przekroczy 2 000 000 EUR - jest to wyjątek. Początkujący przedsiębiorca nie może stracić prawa do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego, jeśli przekroczy limit w ciągu pierwszego roku. Będzie on zobowiązany do przestrzegania limitu obrotów jedynie w kolejnych latach.
Limit ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Kurs ten obowiązywał w pierwszym dniu października każdego roku poprzedzającego rok podatkowy.
Prowadzenie księgowości ryczałt ewidencjonowy - stawki
Podatek ryczałtowy płaci się od przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej. Podatek ryczałtowy płaci się od przychodów z działalności gospodarczej, tj. od przychodów ze sprzedaży towarów i usług. Zyski te nie są obciążone żadnymi kosztami. O wysokości stawki podatkowej decyduje rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli działalność jest zróżnicowana, możliwe jest opłacanie ryczałtu według jednej ze stawek lub ich wielokrotności.
Począwszy od stycznia 2022 roku niektóre stawki ryczałtowe zostaną ponownie przeanalizowane i wprowadzone zostaną dwie nowe opcje stawek ryczałtowych - 14% i 12%.
Prowadzenie księgowości ryczałt ewidencjonowy - poniżej przedstawiamy stawki ryczałtowe mające zastosowanie do czynności podlegających opodatkowaniu.
17% stawce ryczałtowej dla przychodów ewidencjonowanych dla działalności:
Dochód uzyskany w ramach wolnego zawodu, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej wyłącznie na rzecz osób fizycznych:
- lekarze, dentyści i lekarze weterynarii, technicy dentystyczni,
- położne, felczerzy, pielęgniarki,
- tłumacze,
- nauczyciele świadczący usługi edukacyjne obejmujące prowadzenie lekcji w systemie za godzinę.
Spojrzenie na ryczałt 2022
Ryczałt 2022 - proste formalności i niska stawka podatkowa
Przedsiębiorcy mają do wyboru cztery rodzaje opodatkowania: podatek liniowy, zasady ogólne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Ryczałt to procent od przychodu, którego nie można pomniejszyć o koszty. Nie można skorzystać z ulg podatkowych ani kwoty wolnej od podatku, nie można też rozliczać się wspólnie z małżonkiem.
Brak tych opcji, dostępnych przy wyborze zasad ogólnych, rekompensuje w dużym stopniu niska stawka podatkowa, która zależy od rodzaju i prowadzonej działalności. Stosowane są następujące stawki ryczałtu: 2%, 3%, 5.5%, 8,5%, 10%. 12,5%. 15% oraz 17%.
Ryczałt ma jeszcze jedną zaletę: łatwiej jest załatwić formalności. Stawka ryczałtowa nie pozwala przedsiębiorcy rozliczać żadnych kosztów, w związku z tym nie musi on prowadzić ewidencji księgowej. Wymagana jest jedynie ewidencja przychodów, w której odnotowuje się wszystkie przychody. Wymagany jest wykaz środków trwałych i prawnych, a także ewidencja wyposażenia.
PIT-28 należy złożyć do 31 stycznia, aby zakończyć rok podatkowy.